Aktuality.sk: Podvodníci „predávajú“ vymyslené autá za nízke ceny. Nabaľujú sa na vysokých zálohách

Aktuality.sk: Podvodníci „predávajú“ vymyslené autá za nízke ceny. Nabaľujú sa na vysokých zálohách

Falošní predajcovia áut si vymyslia zahraničnú identitu a cez podvodné platby od vás vylákajú peniaze. Už aj na Slovensku sa začali objavovať prípady podvodníkov, ktorí prostredníctvom zavádzajúcich inzerátov pripravili ľudí o peniaze pri kúpe nového auta. Zarábajú na vysokých zálohách, ktoré pýtajú vopred - prevodom na bankový účet. Na podvody upozorňuje Spolok na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA).

„Ja som si vyhliadol auto cez internet, cena úžasná, 3000 libier za BMW 530d s rokom výroby 2005. Hneď som vedel, že niečo nie je v poriadku. Mail som ale pre výhodnú ponuku poslal,“ uvádza združenie skúsenosti oklamaného zákazníka.

Odpoveď dostal rýchlo. „Auti je stále na predaj, len on pracuje v Nemecku a auto je v Británii, tak nech mu pošlem zálohu cez Western Union.“

Údajný predajca chce vo väčšine prípadov zálohu vo výške 500 a viac eur ako dôkaz skutočného záujmu. Oklamú vás, že sú zo zahraničia

„Jedná sa o dlhodobý problém. Ľudia nám píšu sťažnosti priebežne. Podvodníci sú podľa všetkého organizované skupiny zo zahraničia. Je možné spoznať ich podľa veľmi zlej slovenčiny, prípadne aj zlej angličtiny," potvrdzuje predseda SOVA Július Petrus.

Funguje to takto: záujemca najprv v internetovej inzercii nájde nádherné a skutočne lacné vozidlo. Skontaktuje sa s predajcom, ktorý vystupuje ako cudzinec. Podvodníci používajú podľa Petrusa dookola rovnaký príbeh o tom, ako u nás pracovali a kúpili si tu aj auto. Nakoniec sa však rozviedli, prípadne ich firma povolala do Británie. Takže používajú legendu o aute na našich značkách, ktoré si zobrali so sebou a potrebujú ho predať. Preto je vraj vozidlo také lacné.

Dotyčný presvedčí záujemcu, že v skutočnosti neexistujúce auto má v zahraničí a na svoje náklady ho nechá dopraviť na Slovensko. „Podvodníci často menia mená, emailové adresy aj typy predávaných áut. Dokonca sú schopní poslať aj kópie dokladov vozidla, či svojich sfalšovaných pasov. Niektorí si vytvoria aj fiktívnu identitu na internete, iným stačí ukradnúť identitu niekomu inému na sociálnych sieťach. Tieto podvody sa v priebehu rokov skutočne sprofesionalizovali,“ zdôrazňuje SOVA.

 

Ukážkový príklad podvodu

Špekulanti údajne využívajú sprostredkovateľské spoločnosti, cez ktoré peniaze tečú. Tie sú ale vymyslené a pre tento účel majú dokonca založené webové stránky. Cieľom je vylákať peniaze z kupujúceho, a to naozaj premyslene. Môže ísť napríklad o platbu na účet v banke, ktorý je založený na odcudzené doklady, alebo cez Western Union – urgentné platby do zahraničia.

Šéfredaktor Živé.sk Filip Hanker tvrdí, že tento typ podvodov je ukážkovým príkladom. Je dobre známy a napríklad pobočky Western Union v odľahlých dedinách napríklad v Rumunsku majú podľa odborníkov fungovať vďaka tomu. „Kto naletí, môže podať podnet na políciu, ale vzhľadom k výberu v inom štáte sa na 99,9 percenta ničoho nedomôže.“

„Anonymné platby ponúka aj BitCoin či iné virtuálne meny. Zamieňať peniaze za nejakú málo známu menu priamo na internete, to podvodníci vedia, že neznie dobre. Naopak Western Union im pripadá ako klasický spôsob. Obeť často nevie, že je to anonymné. Alebo ak vie, z nejakého dôvodu má aj tak pocit bezpečia, napríklad pre vystopovateľnosť,“ vysvetľuje Hanker.

 

Upozornenie na tlačive

Sprostredkovateľom služby Western Union je Slovenská pošta. Partnerom, pre ktorého tieto služby prevádzkuje je spoločnosť Express service. Pošta o uvedených podvodoch nevie. Napriek tomu hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová potvrdila, že zákazníkov na možné hroziace nebezpečenstvo podvodov upozorňujú priamo textom na tlačive pre zasielanie finančných prostriedkov.

„Pozor na nebezpečenstvo podvodov! Buďťe pozorný, pokiaľ budete neznámou osobou požiadaný o zasielanie peňazí," píšu v upozornení.

Ďalej zdôrazňujú, že pokiaľ odosielate peniaze neznámej osobe, alebo neznáma osoba po vás požaduje, aby ste prevodom zaplatili za tovar alebo službu pred jeho dodaním, vystavujete sa riziku. A to isté platí aj pri ďalších službách: doprave, zálohe na zabezpečenie nájomnej zmluvy na bývanie (ktoré ste ešte nevideli), alebo za umožnenie výplaty výhry v lotérii alebo stávkovaní. Ak aj napriek tomu takýto prevod odošlete, urobíte tak výlučne na vaše vlastné riziko.

 

Viac nájdete tu.

Aktuality

27. októbra 2022 | Prečo dávajú policajti na autá červenú nálepku, takzvanú červenú bodku? Je to začiatok vážnych problémov v zahraničí

Červená nálepka na aute? V Nemecku nejde o vtip ani spôsob označovania áut vhodných na krádež, ide o dôležitú správu od nemeckej polície. A tá hovorí jasne: žartom je koniec, teraz môžete získať až 100-tisíc eurové pokuty. viac

18. augusta 2022 | Stočené kilometre: Aké krajiny sú na tom v Európe najhoršie?

Možno ste sa už niekedy stretli pri nákupe nového ojazdeného auta s úkazom, kedy kilometre nesedeli reálnemu opotrebovaniu auta. V takom prípade ide jasne o stočené kilometre a bohužiaľ aj slovenský sekundárny trh trpí touto neplechou. viac

2. februára 2022 | Točí sa vám hlava zo stočených kilometrov? Aj nám!

Stočenie kilometrov na tachometri sa posudzuje ako trestný čin, no zdá sa, na svojom čare nestráca ani po rokoch. viac

7. septembra 2021 | Predávate auto? Poradíme vám, čo zvyšuje a čo znižuje jeho cenu

Vlastné auto je pre množstvo ľudí jednou z najhodnotnejších vecí, ktoré vôbec majú. Automobil sa však rovnako ako každý iný spotrebný tovar časom opotrebuje.  viac

29. júla 2021 | Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je v dobe pandémie ešte rizikovejšia

Po vyše ročnom trvaní pandémie koronavírusu sa situácia na trhu s ojazdenými vozidlami zhoršila, na trhu pribúdajú autá so stočenými kilometrami, z kriminálnej činnosti alebo vozidlá v zlom technickom stave, či exekúcii. viac

SOVA v Česku

SOVA v Česku